DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

AB/AEA Ülkeleri ve İsviçre Vatandaşları için Kayıt Sertifikası

AB/AEA ülkeleri veya İsviçre Vatandaşı olarak üç aya kadar oturma izni olmadan kalabilirsiniz. Fakat daha uzun kalmak isterseniz, bu izne ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte oturma iznini nasıl alabileceğiniz konusunda izlenecek yol

STDK. Girl at computer

AB/AEA Ülkeleri veya İsviçre vatandaşı olarak, üç aya kadar oturma izni olmadan kalabilirsiniz. Danimarka’da olduğunuz sürede çalışıyorsanız altı aya kadar kalabilirsiniz. Daha uzun kalmak isterseniz ya kayıt sertifikası (AB/AEA vatandaşları için) ya da oturma kartı (İsviçre vatandaşları için) almanız gerekmektedir.

Buna Neden İhtiyacım Var?
Danimarka Yabancılar Yasası’nda sunulan oturma izninin aksine; kayıt sertifikası/kartı, kişi ve hizmetlerin serbest dolaşımındaki AB tüzüklerinde belirtilen mevcut hakkınızın sadece bir kanıtıdır.

Kayıt Sertifikası Nasıl Edinilir?

Oturma izni veya kartı Danimarka’ya varış tarihinden itibaren üç ay içerisinde Bölgesel Devlet İdaresi‘nden (Statsforvaltningen) alınabilir. Pasaportunuzu, iki adet pasaport fotoğrafınızı ve ‘Kabul Mektubu’nuzu da getiriniz.

Başvurunuzun işlemden geçmesinin ve izninizin çıkmasının üç haftaya kadar sürebileceğini göz önünde bulundurunuz. Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi‘ne kayıt yaptırmak ve Danimarka Sağlık Sigortası kapsamına girmek için oturma iznini almış olmanız gerekmektedir.

Faydalı Bağlantılar

Bölgesel Devlet İdaresi
http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=6394