DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 43 64 57

info@danimarkaegitim.com

Banka ve Bütçe

Eğer duyarlı ve yerel adetleri uygulayan biriysen, mesela üniversiteye bisikletle gitmek ve evde yemek gibi, Danimarka’daki hayatın, bütçeni aşmamalı. Yaşam standartları ve nasıl banka hesabı açabileceğini öğrenmek için oku.

Danimarka pahalı bir ülkedir ama yaşam standartları yüksek olan ülkelerin arasında olan bir yerdir. Fakat, eğer duyarlı ve yerel adetleri uygulayıp, iktisat yapan biriysen, üniversiteye bisikletle gitmek ve evde yemek gibi, Danimarka’daki hayatın, bütçeni aşmamalı.

Banka hesabı açmak

Tüm uluslararası öğrenciler için bir Danimarka banka hesabı açmaları önerilir. Bunu yapmak için, ilk önce Danimarka CPR numarası ( Kimlik numarası) alman gerekir. Bankanı seçerken, tavsiye için sınıf arkadaşlarından yardım almanı öneririz. Hesap açmak çok kolaydır. Sadece şubeye gelirken, pasaportunu veya kimliğini ve CPR kartını getirmen yeterli.

Danimarka’da kalacağın ilk birkaç hafta için yanında para veya kredi kartı getirmen gerekecektir. Örneğin, konaklama için ödeyeceğin kira ve depozit için nakit vermen gerekir, bu eve eşya alırken de geçerli. Danimarka’da kredi kartını kullanabileceğinden emin olmalısın. Nakit para çekme limiti kontrol et. Zaten uluslararası banka müşterisiysen, paranı direkt ev hesabından, Danimarka banka hesabına aktarabileceksin. Aynı zamanda Danimarka hesabından ev hesabına da para transferi yapabilirsin. Transfer birkaç gün sürebilir ve muhtemelen ücret ödemen gerekebilir. Daha ayrıntılı bilgi için, bankanla irtibata geçebilirsin.

“Nemkonto” – Kamu Ödeme Sistemi

Danimarka banka hesabına başvururken, kamu yetkililerinin sana, maaş, vergi iadeleri ya da nafaka gibi ödemeleri direkt yapabilmesi için ‘Nemkonto’ (Kolay Hesap) Danimarka Vergi Dairesine gitmen gerekmektedir. Daha çok bilgi için Danimarka bankanla görüşebilirsin.

Yaşam maliyeti

Geçim giderleri ile ilgili olarak, bu tamamen senin hayat tarzına ve alışkanlıklarına bağlı olan bir durumdur. Ama ortalama aylık giderler hakkında fikrim olsun diyorsan, kaba taslak olarak bütçe:

TYPE APPROXIMATE COST OF LIVING PER MONTH
Kira – 2,500 – 4,000 DKK arası değişiyor. (kamu hizmetleri genellikle dahildir.)
Sigorta primi – yaklaşık 200 DKK
TV lisansı – 100 DKK
Kitaplar ve erzak – 150 DKK
Cep Telefonu – 150 DKK (internet, yaklaşık 250 DKK, belki kirana dahil olabilir.)
Yemek – 1,500-2,000 DKK
Ulaşım – 300 DKK
Diğer kişisel giderler

STDK. Free City Bike in Copenhagen

– 1,000 DKK

Ücret giderleri

 • 2.el bisiklet satın alma: 250 – 1,000 DKK
 • Sinema Bileti: 80 DKK
 • Akşam yemeği: 200 DKK
 • Gece kulübü girişi: 0 – 100 DKK
 • Bar/kafede bira veya alkolsüz içecek : 30 – 50 DKK
 • Marketten bira veya alkolsüz içecek: 5 – 15 DKK
 • Kafede kahve: 25 – 40 DKK

Aynı zamanda kullanıcı yorumları olan site, numbeo.com’dan, bireysel ülkelerdeki yaşam giderleri hakkında karşılaştırmalar için faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Doğruluk payı kullanıcı yorumlarının miktarına bağlı olup, rakamsal verilerin güncel olduğunu göz önünde bulundurunuz.
Danimarka para birimi

Danimarka para birimi kroner (DKK)’dir

 • 1 krone 100 øre eder.
 • 1 euro yaklaşık 7.5 kroner’dir.
 • 1 Amerikan doları yaklaşık 6 kroner’dir.
 • 1 Türk lirası yaklaşık 2.5 kroner’dir.

Döviz çevirici‘ye göz at.

Yararlı Bağlantılar

Nemkonto
http://www.nemkonto.dk/da/Servicemenu/Engelsk

Yaşam giderleri
http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Denmark

Döviz çevirici
http://www.oanda.com/currency/converter/