DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 43 64 57

info@danimarkaegitim.com

Barınma

Danimarka’daki üniversitelerin kampüslerinde yurtlara sahip olmak gibi bir geleneği yok. Çoğu öğrenci kampüsten biraz uzakta olan öğrenci yurtlarında yaşar. Verimli toplu taşıma sistemi de yurdunuza, kampüse ve şehir merkezine ulaşımınızı kolaylaştırır.

Gelmeden birkaç ay önce araştırmaya başlayın

STDK.Tietgen

Dönem başlamadan hemen önce yurt bulmak çok zor olacağından, gelmeden birkaç ay önce kalacak yer aramaya başlamalısın. Bu yüzden; eğitim programına kabul edilir edilmez barınma hakkında bilgi almak için Danimarka’daki ilgili barınma kurumuyla iletişime geçmeni şiddetle öneririz.

Lütfen Ağustos ve Eylül aylarında özellikle büyük şehirlerde kalacak yer bulmanın zor olduğunu unutmayın. Bu zamanlarda, kalacak yer ayarlamadan Danimarka’yı gezmeye gelmemeniz için sizi uyarıyoruz.

Barınma çeşitleri

Bazı uluslararası öğrenciler oda kiralamayı veya Danimarkalı bir öğrenci ya da mülk sahibinden devren kirayı tercih ederler. Öğrenci yurtları da bir diğer seçenektir. Diğerleri arkadaşlarıyla kalabilecekleri daire ya da bir ev kiralarlar. Hangisinde yaşarsan yaşa kendi yemeğini kendin yapmak zorunda kalacaksın. Ayrıca, temizleme ve çamaşır yıkama da senin sorumluluğunda. Bahsedilen barınma çeşitlerine göz atın..

Öğrenci yurtları (‘kollegier’)

Öğrenci yurtları müşterek bir ortam imkânı sağlar. Böyle bir barınma tarzı, özellikle yeni gelmiş ve kimseyi tanımayan uluslararası öğrenciler için daha uygun olabilir. Ayrıca; oda kiralamak, genellikle özel odaları kiralamaktan daha ucuzdur. Danimarka’daki öğrenci yurtlarına göz atın.

SSS
Köpeğimi getirebilir miyim? Evcil hayvanınızı getirmenize müsaade edecek bir yer bulmanız kolay değil. Çoğu öğrenci yurdu ve dairelerin evcil hayvanlarla ilgili kuralları var. Fakat öneri almak için ev sahibi kuruluşa danışarak imkânları öğrenebilirsiniz. Ailem gelebilir mi? Eğer aileniz de yanınızdaysa, öğrenci olarak daha büyük bir yurt odasına başvurabilirsiniz. Bir diğer seçenek de, ihtiyaçlarınızı karşılayacak özel bir ev aramak olabilir. Tabii bunun tek bir oda bulmaktan biraz daha zaman alacağını aklınızda tutun.

Alerjim var. Halısız bir odada kalabilir miyim? Böyle özel durumlar için kalacak yer sağlayan kurumları bulmak da kesinlikle mümkün. Başvururken ya da ilgili kurumdan tavsiye alırken bu durumdan bahsetmeniz gerekir.

İngiltere’den gelen Alex, Danimarka’da öğrenim görürken öğrenci yurtlarında kalıyor