DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 43 64 57

info@danimarkaegitim.com

Başvuru Koşulları

Danimarka'da her kurum kendi başvurularından sorumludur. Koşullar programdan programa değişir. Nasıl ve ne zaman başvuracağınız konusunda bilmeniz gerekenler buradadır.

Niteliklerinizin Değerlendirilmesi

STDK. Latina Pige

Eğer Danimarka giriş sınavına girmemiş Danimarkalı olmayan vatandaşların Danimarka giriş niteliklerine benzer niteliklere sahip oldukları kabul edilirse, bu vatandaşlar başvuru için uygundur.

Niteliklerinizin resmi bir ön değerlendirmesi için http://fivu.dk/recognition sayfasını ziyaret edin. Değerlendirme, niteliklerinizin Danimarka’da neye karşılık geleceğini kısaca belirtir ve başvurunuzu geliştirir. Danimarka’daki her kurum kendi başvurularından sorumlu olduğu için değerlendirmeler yalnızca kılavuz görevi görür.

Danimarka’daki kurum eğitimsel niteliklerinizin tasdikli nüshalarını isteyecektir. Yani, orijinal damgalı ve imzalı kopyalar sağlamalısınız veya akrabanız olmayan iki kişiye kopyanızın arkasını isimleri, adresleri ve doğum tarihleriyle birlikte imzalatmalısınız. Bazı kurumlar dökümanları direkt olarak yetkili kurumdan almayı talep edebilir. Bu durum çoğu kez aylar alabilir, yani ayarlamaları zamanlı yapın.

Giriş yeterliliği, ek sınavlar ve olası kredi transferleri ile ilgili ek bilgiler kurumların başvuru ofislerinden elde edilebilir.

Danimarka’daki yüksek öğretim kurumlarının listesini görmek için tıklayın.

Genel Başvuru Koşulları

İngilizce dil gereklilikleri

Danimarka’daki tüm yükseköğretim programları yüksek İngilizce standardı gerektirir. İnglizi dilinde eğitim veren programlara başvuranların, minimum, Danimarka yüksekokullarında (gymansium) ‘İngilizce B’ seviyesine karşılık gelecek İngilizce yetkinliklerini kanıtlamaları gerekir. Bazı programlar ‘İngilice B’ seviyseinden bir seviye yüksek olan ‘İngilizce A’ seviyesi gerektirir.

İngilizce’de tatmin edici düzeydeki yeterliliği kanıtlamak için genelde TOEFL, IELTS, ve Cambridge ESOL sınavları (CAE) gibi dil sınavları kullanılır. Puan karşılıkları kurumlar tarafından kararlaştırılır. Yani emin olmak için bu kurumların dil gerekliliklerine bakın. Aşağıda, önceki gerekliliklerin kabaca ortalamasından temel alınmış bekleyebileceğiniz tahmini aralıklar bulunmaktadır:

IELTS TOEFL Cambridge Advanced English
* İngilizce B – test skoru en az 6.5 * İngilizce B – test skoru aralıkları 550-583 arası (yazılı sınav), ya da 213-237 (bilgisayar sınavı), ya da 79-93 (internet sınavı) * İngilizce B – İleri İngilizce Sertifikası(CAE)
İngilizce A – test skoru en az 7.0 İngilizce A – test skoru aralıkları 587-610 (yazılı sınav), ya da 240-253 (bilgisayar sınavı), ya da 94-101 (internet sınavı) İngilizce A – İleri İngilizce Sertifikası (CPE)

Not: * Bazı programlar, ‘İngilizce B’ seviyesinden daha yüksek olan ‘İngilizce A’ seviyesini gerektirir.

Anadili İngilizce olan adaylar bu sınavlardan muaftır. Aynı zamanda İngilizce yeterliliklerini belgeleyebilen adaylar İngilizce sevyelerinin yeterli olup olmadığına karar vermesi için kurumun Uluslararası Başvuru Ofisi’yle iletişime geçebilir.

Danca Eğitim Veren Programlara Başvuru İçin Koşullar

Eğer Danca eğitim görebiliyorsanız Danca öğretilen kurslara ve lisans programlarını www.ug.dk sitesinden bulabilirsiniz. Bu programlara başvurabilmeniz için “Yabancı Dil Olarak Danca” sınavını veya “Danca Sınavı 2” (Danskprøve 2)’yi geçerek Danca’da tatmin edici bir yetkinliğe sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bazı programlar “Danca Sınavı 3” (Danskprøve 3)’ü geçmiş olmanızı gerektirebilir. Daha fazlasına fivu.dk adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilmelisiniz ki uluslararası bir öğrenci olarak ücretsiz Danca dersleri alabilirsiniz. Bu yolla önce İngilizce eğitim veren bir lisans programına kaydolup sonrasında gerekli Danca dil becerilerine ulaştıktan sonra eğitiminize lisansüstü seviyesinde Danca devam edebilirsiniz.

Lisans Öğrencileri İçin Koşullar

Lisans programları için katılım koşulları şunlardır:

Belli eğitim programlarının ek katılım koşulları vardır. Bu koşullar şunları içerebilir:

  • Derslerin belli seviyede geçilmesi. Danimarka eğitimi, A en yükseği olmak üzere A, B, ve C seviyelerini kullanır.
  • Derslerin belli bir minimum notla geçilmiş olması.
  • Diplomanın toplamının belli bir minimum not ortalamasıyla alınmış olması.
  • Katılım sınavının/mülakatın geçilmiş olması

Yabancı yeterlilikleri ve Danimarka yüksek öğretimine giriş hakkında daha fazla bilgi için, fivu.dk. sitesini ziyaret edin.

Lisansüstü Programlar İçin Koşullar

Candidatus/Master programları için katılım koşulları şunlardır:

  • Uluslararası düzeyde tanınan iyi veya eşit standartlarda lisans derecesi
  • İngilizce yeterlilik ispatı (yukarıya bakınız)
  • Eğer program Danca ise, Danca yeterlilik ispatı (yukarıya bakınız)

Doktora Çalışmaları İçin Koşullar

Bir doktora çalışmasına atılmak için genellikle bir Master/Candidatus derecesine ya da bunun bir eşdeğerine sahip olmanız gerekir.  Bazı alanlarda lisans gerekliliklerini tamamlamış ve bir yıl lisansüstü seviyesinde okumuş olan öğrencilere dört yıllık doktora programı sunulur. Ayrıca güncel doktora pozisyonlarına bakınız.

Nasıl ve Ne Zaman Başvurmalı

Lisans

Lisans öğrencileri için, Ağustos ya da Eylül ayı başlayan dersler için son başvuru tarihi 15 Mart’tır. Bazı kurumlar Ocak veya Şubat aylarında ek alımlar yapmaktadır. Bu dersler için son başvuru tarihi 1 Eylül’dür. Başvuru formları kurumlarca son başvuru tarihinden yaklaşık iki ay önce yayınlanır. Online başvuru formları www.optagelse.dk sitesinden de bulunabilir (kılavuzu dikkatli okuyun).

Lisansüstü

Lisansüstü öğrencileri için son başvuru tarihleri değişir. Detaylar için kuruma direkt ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Yararlı Bağlantılar

Yabancı gereklilikleri onayı kılavuzu
http://fivu.dk/recognition

Danimarka yüksek öğretimine giriş için yabancı gereklilikleri (liste)
http://fivu.dk/en/education-and-institutions/recognition-and-transparency/find-assessments/entry-to-higher-education

Online başvuru formları – yalnızca lisans öğrencileri için (kılavuzu dikkatli okuyun)
https://www.optagelse.dk/admission/index.html?cpr=yesno