DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

Çalışma Saatleri & Yasallık

Eğer İskandinav, Avrupa Birliği / Avrupa Ekonomik Alanı Ülkeleri ya da İsviçre vatandaşıysanız Danimarka’da kaç saat çalışabileceğinize dair kısıtlama yok. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı Ülkeleri vatandaşı değilseniz ve öğrenciyseniz Danimarka’da okurken haftada on beş saate kadar çalışabilirsiniz.

STDK.KARCH. Arkitekt ser på tegning

İskandinav, Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı Ülkeleri veya İsviçre vatandaşları
Avrupa Birliği’nin insan ve servisi konu alan özgür hareket kurallarınca saat kısıtlaması olmadan Danimarka’da çalışabilir.

Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı Ülkeleri/İsviçre vatandaşı olmayanlar haftada on beş saate kadar ve haziran, temmuz ve ağustos ayları süresince tam gün Danimarka’da çalışabilirler. Ancak bu pasaportunuza bir iş izni etiketi gerektiriyor. Eğer Danimarka’da ikamet izni için başvurduğunuzda iş izni için başvurmadıysanız, Danimarka Göç İdaresi’nden başvurabilirsiniz. Öğrenci ikamet iznine nasıl başvurabilirim?

On sekiz yaşından küçükseniz, ancak belirli bir mevki için öneri veya sözleşme yazdıysanız iş izni hakkına sahip olursunuz. Ayrıca işvereniniz çalışma alanı yönetmeliğini sürdürdüğünü Danimarka Göç İdaresi’ne bildirmek zorunda.

Lütfen not edin: Danimarka’da yasadışı çalışıyorsanız – örneğin Avrupa Birliği / Avrupa Ekonomik Alan Ülkeleri vatandaşı değilseniz ve öğrenci olarak haftada on beş saatten fazla çalışıyorsanız – Danimarka Göç İdaresi ya ikamet izninizi iptal edecektir, ya da uzatmayı reddedecektir. Sınırdışı edilme riskiniz var. Ayrıca, hem siz hem de işvereniniz hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz veya para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Yararlı Bağlantılar
Danimarka’da okumak için ikamet iznine nasıl başvurulur:
http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/studies/how_to_apply.htm

Danimarka’da nerede iş aranır:
http://www.danimarkaegitim.com/mezuniyet-sonrasi-is-imkani/