DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

Danimarka Yükseköğretim Yeterlilik Çerçevesi

Danimarka'daki tüm eğitim türleri 1'den 8'e kadar numaralandırılan bir çerçeveden oluşur. Örneğin, ilkokul seviyesi 1'dir ve yüksek öğrenim 5,6,7 ve 8 numaralarıyla derecelendirilir.

TDanimarka Yüksek Öğretim Yeterlilik Çerçevesi, Danimarka’nın, Danimarka eğitim sistemi içerisinde alınabilecek resmi olarak onaylı derecelerinin ve sertifikalarının geniş kapsamlı ve sistematik bir genel bakışı olan ‘ömür boyu öğrenme çerçevesinin bir parçasıdır.

Yeterlilik Çerçevesi Nedir?

Tüm eğitim türlerinde birşeyler öğrenilir. Ek eğitim ise ek bilgi ve beceri sağlar.

Nedir Peki?

Bir çerçeveye dayalı derecelendirme bilgi, beceri ve edinilebilecek yeterlilikler hakkında bilgi verir.  Çerçeve Danimarka yeterliliklerini diğer ülkelerdeki yeterliliklerle kıyaslama imkanı sağlar.

Dereceler ve sertifikalar 8 seviye üzerinden bilgi, beceri ve eğitim programından edinilen yeterlilikler açısından derecelendirilir.

Mesela, mesleki dereceler, diploma dereceleri ve master dereceleri 5 ile 7 arasında derecelendirilir.

Sertifikalar eğitim sisteminin geri kalan kısmında kazanılır. Bunlar örneğin hhx ve marangozlar olabilir. Sertifikalar 1 ile 5 arasında derecelendirilir.

Diğer Avrupa ülkelerinde karşılaştırılabilir çerçeveler bulunmaktadır. Bu da Avrupa ülkelerinde anlama, kıyaslama ve kabul almayı kolaylaştırır.

Bilgi, Beceri ve Yeterlilikler

Yeterlilik Çerçevesi 3 kısımdan oluşur:

 • Bilginiz ve deneyimleriniz-neler okuduğunuz, neler öğrendiğiniz ve neler anladığınız.
 • Pratik becerileriniz-ellerinizle veya bedeninizi kullanarak yapabildiğiniz herşey.
 • Yeterlilikleriniz-bilginizi ve becerilerinizi nasıl ve ne yönde kullandığınız.

Bildikleriniz (teoriniz, algılarınız, deneyimleriniz, eğitiminiz) becerilerinizle (pratiğe dökülmüş haliyle) birleştirilerek sizi eyleme geçebilir hale getirir.

Ne yapabildiğiniz, bilginizin ve yeteneklerinizin özetidir.

Mesleki bilgi (eğitim) profesyonel yeteneklerle birleşerek profesyonel yeterlilikleri oluşturur. Onları nasıl ve ne yönde kullandığınız ne kadar zeki olduğunuzu gösterir.

Birşey yaparken bilginizi ve becerinizi artıran bir deneyim edinmiş olursunuz. Eğitim aldığınızda ise daha çok bilir ve daha çok şey yapabilirsiniz. Yani daha fazlasını da yapabilir, daha iyi hale gelirsiniz.

Yaşam Boyu Öğrenme

Seviyesi ne olursa olsun tüm eğitimler bilgi ve beceri sağlar. Bilgi bir işi yapmak ve daha fazlasını öğrenmek için gereklidir.

Bilgi ve becerileriniz size eylem gücü katar ve istediğiniz bazı şeyleri ya da sizden beklenenleri yapabilmenizi sağlar. Bu yüzden tüm hayatınız boyunca öğrenmeye devam etmeniz çok önemlidir.

Eğitiminiz

Yükseköğretim 5.,6. Ve 7. seviyelerde nitelikleri içerir. Son olarak da 8. seviyede araştırma niteliği (PhD) bulunmaktadır.

Yüksek seviyelerde şunları seçebilirsiniz:

 • Mesleki Eğitim
 • Profesyonel Mezuniyet Dereceleri
 • (Genelde) Master derecesiyle devam eden Mezuniyet Dereceleri
 • Sanat ve Kültür alanlarında yükseköğretim
 • Tüccar Donanma Subaylığı Eğitimi
 • Orduda subaylık
 • Hava Kuvvetleri’nde Subaylık
 • Hava Kuvvetleri’nde Pilotluk (başvuru kabul edilmemektedir)
 • Donanma’da Subaylık
 • Silahlı Kuvvetler’de Dilbilimcilik
 • Polislik
 • Kaos Kontrolü

Bu kurslar genel olarak belirli taleplerle birlikte, Orta Öğretim diploması gerektirmektedir.

Yükseköğretim genellikle 2 ile 5 yıl arasında sürmektedir.

Eğer mesleki eğitim seçerseniz, bir lisans programına hak kazanmak için bunu bir ‘eux’ ile destekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin

Bu linke tıklayarak Yaşam Boyu Öğrenme için Danimarka Yeterlilik Çerçevesi hakkında daha fazla bilgiye sahip olun: www.ufm.dk.