DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 43 64 57

info@danimarkaegitim.com

Danimarkalılar Nasıl İnsanlardır?

Danimarka’ya geldiğinizde, Danimarkalıların yardımsever ve güvenilir insanlar olduklarını hemen fark edeceksiniz. Başta biraz mesafelilerken, Danimarkalılar açık fikirli, rahat, kolayca eğlenebilen ve neredeyse hayatın hep mutlu tarafını gören insanlardır.

İlk Adımı Siz Atın

Yabancı bir ülkeden gelmek ve o ülkenin kendi alışkanlıklarına ve kültürüne alışmanın zor tarafları olsa da faydalı tarafları da vardır. Bazı gezginlere göre Danimarkalılar diğer insanların özel hayatlarına müdahale etmek istemeyen, biraz içe kapanık bir millettir. Size en iyi tavsiye ilk adımı sizin atmanız olacaktır, gidin ve merhaba deyin. Sonrasında Danimarkalıların birçoğunun cana yakın ve yardımsever olduğunu fark edeceksiniz.


İngiltere’den gelen Alex, Danimarka’da yaşamanın ve okumanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor.Daha fazlası için..

Danimarkalılar Sığlıktan Hoşlanmazlar

Genellikle Danimarkalılar abartıdan ve sığlıktan hoşlanmazlar. Biz size sempatilerini kazanmak için tavsiye vermeyeceğiz. Kibar ve içten bir yaklaşım her zaman en iyisidir.

Tabi ki bu Danimarkalıların espri anlayışından yoksun oldukları anlamına gelmez.Danimarkalılar başta mesafeli görülürlerken, tanıdıkça onların açık sözlü ve eğlenceyi seven insanlar olduklarını göreceksiniz. Aslında, espri anlayışı, özellikle ironi, Danimarka kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.

Danimarkalılar Açık Sözlüdürler

Kısaca Danimarkalılar
1. Eğer “saat 5’te” buluşalım diyorlarsa saat 5’i bir dakikabile geçmemeli. Sosyal etkinliklerde buna dahil.
2. Danimarkalılar düşündüklerini açıkça ifade ederler ve hemen konuya girerler .
3. Danimarkalılar resmiyete çok düşkün değillerdir , teklifsiz sosyal aktiviteler tercihleridir.
4. İlkbahar güneşinin en ufak bir parıltısı bile Danimarkalıları yürüyüşe, koşuya ve kafelere akın etmeye teşvik eder.

Bazı Danimarkalı tanıdığınızda, onların kendilerini oldukça açık bir şekilde ifade ettiklerini göreceksiniz. Tartışmalar, Danimarka kültüründe büyük bir yer tutar. Evde ve ya okulda yetişkinlerin tartıştığı konuları konuşacak yaşa geldiklerinde, çocuklar bu konular hakkında bilgilendirilir ve fikirlerini açıkça ortaya koyma konusunda cesaretlendirilir.

Danimarkalılar Dakiktirler

Birçok Danimarkalı rahat ve arkadaşlık etmeyi seven insanlarken; yine de bazı formalitelere sahiptirler. Örneğin; Danimarkalılar oldukça dakik ve kusursuzdurlar. Eğer arkadaşlarınızla buluşacaksanız önceden randevu ayarlamanız gerekmektedir. Arkadaşlarının yanına bir anda gelmek onların tarzı değildir. Ancak bu görgü kuralına uymamak bazen size puan kazandırabilir, tabi ki bu sizin arkadaşlarınıza bağlıdır, ama birçok Danimarkalının bu konuda çekingen olduğunu unutmamak gerekir.

Milli Hazine: ‘Hygge’

Eğer bir partide konuşacak bir şeyiniz kalmadıysa bir Danimarkalıdan “hygge”nin ne olduğunu açıklamasını rica edin. Sadece Danimarka kültürüyle ilgili bir şeyler öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda sosyal hayatlarının özünde yatan bir şeyle ilgilendiğiniz için popüler olacaksınız.

“Hygge” çevirmesi zor bir sözcüktür. Kabaca söylemek gerekirse, önemsediğiniz bir kişinin size eşlik ettiğinde, mesela bir şeyler yerken ya da içerken, konforlu, sıcak ve samimi hissettirmesi durumudur.

Örneğin bir yer “hyggeligh” ya da bir insan o enerjiye sahipse “hygge-lig” olabilir. Arkadaşlarla geçirilen bir günde, ‘det var rigtig higgeligt’ yani oldukça güzel ve rahatlatıcı bir gündü denebilir. Ya da birine ‘hyg dig’ diyerek iyi eğlenceler dileğinde bulunabilirsiniz.

“Hygge” Danimarka’nın iklimiyle ya da insanların bakış açılarıyla ilgili olabilir. Kara kış gecelerinde birçok Danimarkalı evde, restoranlarda ya da barlarda mum ışıklarıyla “hygge” yaratır ve bu titrek aydınlık birçok Danimarkalının sevdiği bir atmosferi yaratır.

Tabi ki her kültürün kendine ait rahat ve sıcak bir ortamı vardır, ancak Danimarkalılara göre “hygge” eşsizdir. Eğer Danimarka’da yaşamayı ya da okumayı planlıyorsanız kendinizi “hygge”nin içinde bulacaksınız ve uyarmadı demeyin, biliyoruz ki çok seveceksiniz. 🙂

Faydalı linkler

Ayrıca bakınız
www.denmark.dk -Danimarka resmi internet sitesi
www.visitdenmark.com – Danimarka turist rehberi

Haberler
Detay… Danimarka İngilizce öğretilen programlarda en yüksek yüzdeyi sunar Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Detay… Danimarka AB’deki En Büyük İkinci Ekonomiye Sahip Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Detay… Danimarka’da eğitim programlarından faydalanan uluslararası öğrencilerin sayısı oldukça fazla Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Daha Fazla Haberler…