DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

Eğitim Ücretleri ve Burslar

Danimarka'da yüksek öğretim ücretleri AB/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre'ten gelen öğrencileri ve değişim programı öğrencileri için ücretsizdir. Diğer öğrenciler için yıllık eğitim ücreti 6.000 ve 16.000 Euro arasında değişim gösterir. Pek çok sivil toplum kuruluşu ve enstitü de öğrenciler için burs ve kredi sağlamaktadır.

Eğitim Ücretleri

Danimarka’da yüksek öğretim ücretleri AB/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre’li öğrenciler için ücretsizdir, aynı zamanda değişim programıyla gelen öğrenciler de ücretsiz eğitim görebilir. Aynı zamanda başvurunuz aşağıdaki koşulları sağlıyorsa da eğitim ücretinden muaf kalabilirsiniz

Diğer bütün öğrenciler eğitim ücretine tabidir.

Tam zamanlı öğrenciler için yıllık öğretim ücreti
USD 8,000-21,000 / Euro 6,000-16,000 (DKK 45,000-120,000).
Not: Kesin rakamlar için söz konusu okullardan bilgi alınız.

Başvuru ücreti

AB/AEA/İsviçre dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler Danimarka oturma izni (vize) başvuruları esnasında ücrete tabi tutulur.

STDK. Danish student smiling1

Oturma izni başvuru prosedürü hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın (AB/AEA üyesi olmayan öğrenciler)

Burslar ve krediler

Çoğu Danimarka enstitüsü yabancı yüksek öğrenim kurumlarıyla iki taraflı anlaşmaya sahiptir. Bu anlaşmalar genellikle iki tarafın da öğrenci, araştırma görevlisi ve öğretmenlerini kapsar. Avrupa programları ve Ulusal programlar Danimarka’da eğitim görmek isteyen konuk öğrenciler veya çift diploma programı dahilinde gelen öğrenciler için enstitü anlaşmaları üzerinden burs sağlar. Bu programlara başvurmak için belli sınırlamalar ve ön koşullar bulunmaktadır.

Danimarka İnovasyon Bursu

Danimarka İnovasyon Fonu 2015 ve 2016 yılları boyunca 3.4 milyon euro değerinde burs sağlamıştır. Bu burs beşeri, çevresel ve sağlık biliminde, mühendislik, teknoloji ve yenilik alanlarında akademik profili olan yüksek başarılı öğrencilere sağlanmaktadır.
Danimarka İnovasyon Bursu hakkında bilgi alın

Nordplus

STDK. Danish student Royal Library

Kuzey veya Baltik ülkelerinde yüksek eğitim programlarına kayıtlıysanız, Nordplus bir başka Kuzey ve Baltik ülkesinde eğitiminize devam etme şansını sağlayabilir. Daha fazla bilgi için üniversiteniz veya ulusal eğitim organlarından bilgi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için; www.nordplusonline.org.

Erasmus

Erasmus programı AB/AEA ve İsviçre ülkelerinden gelen öğrencilere kendi ülkelerinde gördükleri eğitim programını başka ülkelerde okuma şansı vermektedir. Program 3 ve 12 ay arası sürmektedir. Daha fazla bilgi için üniversitenizden ve ulusal eğitim organlarından bilgi alabilirsiniz. Erasmus programı hakkında bilgi almak ve başvuru için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için Avrupa Komisyonu websitesini ziyaret edin.

Erasmus Mundus/Ortak Master Derecesi

Erasmus Mundus programı hem AB/AEA üyesi ülkelere hem de bunun dışındaki ülkelerin öğrencilerine açıktır. Erasmus Mundus tasarısı sayesinde belirli Master programlarına katılabilmek için burs başvurusu yapma hakkına da sahip olursunuz. Süreç Danimarka Enstitüsü ve başka Avrupa üniversiteleri tarafından ortak olarak yürütülür. Burslu ve burssuz öğrenciler başvurmak istedikleri Erasmus Mundus
Master programlarıyla iletişime geçmeli, başvuru ve burs koşulları hakkında bilgi almalıdırlar.

Danimarka’da ki Erasmus Mundus Master programlarının listesi

Fulbright Komisyonu

Danimarka’da eğitim görmek isteyen Amerikan yükseköğretim öğrencileri Fulbright bursuna başvurabilir. Daha fazla bilgi için Danimarka-Amerikan Kurumu ve Fulbright Komisyonu websitesini ziyaret edin.

Top Talent

STDK. ITU Building

Brezilya’dan veya Çin’den geliyorsanız Top Talent Denmark, Danimarka’da eğitim şansı ya da Danimarka, Çin ve Brezilya’da bulunan Danimarka şirketlerinde çalışma imkanı sağlayabilir. Top Talent Denmark Çin websitesi ya da Brezilya Facebook sayfasını takip ederseniz kariyer, eğitim ve burs hakkında yeni haberlere erişebilir, Brezilya ve Çin’de olan haberleri takip edebilirsiniz.

Kültürel Anlaşmalar dahilinde Danimarka Hükümet Bursları

Kültürel Anlaşmalar dahilindeki Danimarka Hükümet Bursları, yetenekli ve başarılı değişim öğrencileriyle Danimarka Dil ve Kültüründe, ya da Danimarka’yla bağlantılı tasarım, mimari ve çevresel çalışmalarda bulunmak isteyen genç araştırmacıları hedefler.

Danimarka Hükümet Bursu pek çok Avrupa Ülkesi’nin öğrencilerini ve aynı zamanda Rusya, Çin, Japonya, İsrail ve Mısır’dan gelen öğrencileri kapsar. Kültürel Anlaşmalar, yabancı öğrenciler için uzun süreli eğitim süreleri ve yaz dönemi dil kursları için burs sağlar. Kültürel Anlaşma Bursları 2012-13 eğitim yılı için başvurular Kasım 2011 ve 28 Şubat 2012 arasında yapılır. Kültürel Anlaşmalar Dahilinde Danimarka Hükümet Bursları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

AB/AEA ülkesi dışındaki yüksek başarılı öğrenciler için Danimarka hükümeti bursları

Danimarka yüksek eğitim enstitüleri her yıl hükümetten aldıkları sınırlı sayıda ödenekle AB/AEA ve İsviçre ülkeleri dışından gelen yüksek yetenekli öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

Bursa başvurmak için:

  • AB, Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre dışındaki ülkelerden birinin vatandaşı olmak
  • Bir yükseköğretim programına kayıtlı olmak
  • Eğitim için geçici vize almış olmak

Aşağıdaki koşullar dahilinde burs verilmeyecektir

  • Yükseköğretim düzeyinde sanat, tasarım ve mimarlık enstitülerine
  • başvurmayı amaçlamak.

  • Danimarka vatandaşlık haklarına yasal başvurusu varsa
  • Danimarka Yabancı Takviyesi 9c madde 1.bentine göre zamanında oturma izni aldıysa, yabancı vatandaş çocuğu olarak aynı yasanın 9m maddesiyle oturma izni aldıysa, AB’ye kabul edilmemiş ve AEA yasalarınca kapsanmayan bir ülkenin vatandaşıysa
  • Danimarka Yasasına göre Eyalet Eğitim Bursu’na başvurmaya hak kazandıysa

Burslar Danimarka yükseköğretim enstitüsü’ne başvuruyla yapılır ve enstitüce belirlenir. Daha fazla bilgi için seçtiğiniz yükseköğretim kurumundan bilgi alabilirsiniz.

Not: Hükümet bursları iki bölümden oluşur, yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılayacak derecede tam veya yarım burslar verilebilir ya da burstan feragat edilebilir. Ancak, burslar yükseköğretim kurumları tarafından düzenlendiği için öncelikle seçtiğiniz enstitüyle bağlantıya geçmeniz daha sağlıklı olur.

Danimarka Eyalet Eğitim Desteği (SU)

Danimarka Eyalet Eğitim Desteği genellikle Danimarka’da yaşayanlara verilir. Ancak koşullar dahilinde uluslararası öğrencilere de verilebilir. Eşitlik koşulları:

Başvuru detayları için Danimarka Eyalet Eğitim Desteği‘nun websitesini ziyaret edin.

Diğer burs programlarıyla ilgili kaynaklar

AB ve AB üyesi olmayan ülke öğrencileri için pek çok burs programı AB Ploteus.database’inde listelenmiştir. Doktora öğrencileri ve araştırma görevlileri Avrupa Araştırmacılar Portalı‘nı ziyaret edebilir.

Yararlı Bağlantılar