DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 43 64 57

info@danimarkaegitim.com

Kültür Şoku

Yeni bir ülkeye gelmek sizi sarsabilir. Buna kültür şoku denir ve oldukça yaygındır. İşte yeni bir kültüre uyum sağlamanız konusunda bazı ipuçları.

STDK. CBS. Studenterpyramide_low

Yeni bir ülkeye gelmek sizi sarsabilir. Tanıdık bir yeri terk edip bambaşka bir yere geldiğinizde uyum sağlayamadığınızı hissedebilirsiniz. Bunun üzerinizde fiziksel veya psikolojik etkileri olabilir. Buna kültür şoku denir ve oldukça yaygındır. Yeni bir kültüre uyum sağlamak zaman alır.

Danimarka düzenli bir ülke olduğu ve insanlar size kendinizi rahat hissettirmeye çalışacağı halde alışmak için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Diğer pek çok öğrenci gibi siz de bir noktada evinizden neden ayrıldığınızı sorgulayabilirsiniz.

Bu noktada, öğrenme sürecinden geçmekte olduğunuzu unutmamanız önemli. Eğer yeni bir ülkeye ve yaşam biçimine adapte olmak için bu kısa süreci atlatabilirseniz evinize çok daha yüksek özgüven ve farklı kültürlere uyum sağlayabilme yeteneğiyle döneceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu yüzden aktif olun, katılma imkanınız olan sosyal etkinlikleri keşfedin ve Dancayı öğrenmeye çalışın.Yeniliklere açık olursanız kısa zamanda ilginizi çekecek pek çok aktivite bulursunuz.

Unutmayın: bu duyguları yaşayan sadece siz değilsiniz. Hissettiklerinizden ve endişelerinizden bahsetmek onlarla baş etmenin en iyi yoludur.

Yeni bir kültüre alışmanızı kolaylaştıracak bazı ipuçları:

  • Yeni ülkeniz ve o ülkenin dili hakkında her şeyi bilemeyeceğinizi kabullenin
  • Yeniliklere açık olun
  • Evinizdeyken yaptığınız şeyleri burada da yapmaya çalışın
  • Ailenizle ve eski arkadaşlarınızla bağlantınızı koparmayın
  • Diğer öğrencilerle duygularınız hakkında konuşun
  • Aktif olun