DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

Nasıl Danimarka Kimlik Numarası Alırım?

Danimarka’da okurken kimlik numarası almak için, Danimarka Sivil Kayıt Sistemi’ne kayıt olmanız gerekir. Nasıl kayıt olacağınız şu şekildedir;

STDK. Students giving hands

Danimarka’da okurken uluslararası bir öğrenci olarak kişisel kimlik numarası(CPR) almak için Danimarka Sivil Kayıt Sistemi‘ne kayıt olmanız gerekir.

Kayıt olduğunuzda size bir kişisel kayıt numarası (CPR) verilir. CPR numarası kişiye özeldir ve Danimarka’da kimlik numarası olarak kullanılır.

Neredeyse tim kamu kuruluşları, kişinin kimliğiyle ilgili hatalardan ve aynı kayıttan kaçınmak için CPR kayıt sistemini kullanır. Özel sektör de genellikle sizden CPR numaranızı ister; örneğin bir banka hesabı açmak istediğinizde CPR numarasına ihtiyacınız vardır.

DANİMARKA SİVİL KAYIT SİSTEMİ NEDİR?
Danimarka Sivil Kayır Sistemi;Danimarka’da ikamet eden herkesin adı,adresi, medeni durumu, doğum yeri gibi temel kişisel bilgilerini içerir.Bu kayıtlara, kamu kurum ve kuruluşları ve haklı gerekçelere sahip bireyler tarafından da ulaşılabilir.

NASIL CPR NUMARASI ALINIR?

İkamet üzerinden sivil kayırt numarası almak için aşağıdaki şartlara uymanız gerekmektedir;

  1. Danimarka’da ikamet ettiğiniz süre üç aydan fazla olmalıdır.
    (Diğer Kuzey ülkelerinden göç eden kişiler uyruklarına bakılmaksızın,AB/AEA (Avrupa birliği/Avrupa Ekonomik Alanı)ülkeleri ile İsviçre vatandaşları ( ve onların üçüncü ülkelerdeki aile üyeleri) varışlarını göçmenlik bürolarına bildirmek zorunda kalmadan, Danimarka’da altı aya kadar kalabilirler.)
  2. Danimarka’da eviniz veya sabit bir ikametiniz olmalıdır.
  3. Ülkede kalmak için yasal hakkınız almalıdır.(yazılı kaydınız,yani oturma izniniz olmalıdır.)

2. ve 3. Maddelerde bahsedilen şartlar yerine getirildikten sonra, varışınızı beş gün içinde yerel belediyeye bildirmelisiniz.

Kişisel bilgilerinizi CPR sistemine kaydetmek amacıyla, kimliğiniz ve Danimarka’da ikamet hakkınıza ilişkin belgeniz gibi zorunlu belgeler sunulmalıdır. Yerel belediye herhangi bir kişiden kayıttan önce şahsen bildirmesini isteyebilir.

Danimarka’da okuyor ancak resmi olarak ikamet etmiyor olsanız bile vergi için CPR numarası alabilirsiniz.

Sisteme kayıt olduktan sonra eğer taşınır veya yer değiştirirseniz, bunu (yeni) belediyenize bildirmek zorundasınız. Aynı şekilde, eğer Danimarka’dan ayrılırsanız, ikametgah değişikliğinizi ayrılmadan önce kayıt yaptırdığınız belediyeye bildirmeniz gerekir.

Yararlı Bağlantılar

Sivil Kayıt Sistemi
http://www.cpr.dk/cpr/site.aspx?p=34

Yerel Yönetim
http://statsforvaltning.dk/site.aspx?p=5466