DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

optagelse.dk Üzerinden Başvuru

Danimarka'da yüksek öğrenime başvurular yerel enstitülerde değerlendirilir fakat merkez tarafından düzenlenir. Bu sebeple muhtemel öğrenciler girişlerini direkt olarak herhangi bir eğitim kurumundan değil, ulusal web sitesi (www.optagelse.dk) üzerinden yapmalılar.

Danimarka Yüksek Öğretim Bakanlığı, yabancı bir sınavla Danimarka’da eğitim almak isteyenler için başvuru kurallarını belirledi. Ancak, şartlara uyup uymadığınızın incelemesini yapacak olan ve başvurunuzu değerlendirecek olan bağımsız eğitim kurumudur.

Optagelse.dk sanal başvurunuzu oluşturacağınız ve başvuru yapmak istediğiniz kurum tarafından yapılacak olan inceleme ve değerlendirme için oluşturduğunuz belgeleri ekleyeceğiniz bir yerdir.

Danimarka’da başvurular imzalanmalı ve kimliğiniz doğrulanmalıdır. Optagelse.dk sitesinde bu, oturma izniniz olması veya Danimarka vatandaşı olmanız durumunda size verilen NemID ya da Digital Signatur adındaki elektronik imza yoluyla yapılır. Yurtdışındaki muhtemel öğrenciler için eğitim programına kabul onaylanana kadar oturma izni verilmediğinden dolayı bu işlem değiştirilmiştir.

Bunun yerine, NemID veya Digital Signatur’e sahip olmayan yurt dışındaki kişiler optagelse.dk sitesinde oluşturulmuş imza sayfasını sanal başvurularını tamamladıktan sonra yazdırmalıdır. İmzalanıp oturma izni için başvurduğunuz eğitim kurumuna gönderilmesi gerekmektedir. İmza sayfası eğitim kurumunun optagelse.dk sitesinden kişisel başvurunuzu bulması ve indirmesi için gerekli olan başvuru kimlik bilgilerini içermelidir.

İmza sayfası normal posta yoluyla gönderilmelidir. Ancak bazı eğitim kurumları başvuruları e-posta yoluyla kabul ediyor. Ayrıntılı bilgi için eğitim kurumunun web sitesini inceleyiniz.

Lütfen unutmayın, her bir başvuru için bir imza sayfası göndermelisiniz.

Başvurmadan Önce

Başvuru yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken şeyler:

  • Başvuru için son tarih 15 Mart öğle 12.00 fakat www.optagelse.dk sitesindeki yoğunluktan kaçınmak için bu tarihten önce başvurmak iyi olacaktır.

  • 8 eğitim programına kadar başvuru hakkınız vardır.

  • Eğer birden fazla eğitim programı için başvuracaksanız öncelik sırasına göre bir lise oluşturmalısınız. Listede ilk sıradaki en çok istediğiniz program, ikinci sıradaki sonraki en çok istediğiniz program gibi.

  • Her bir başvuru için bir imza sayfasını yazdırmalı, imzalamalı ve göndermelisiniz.

  • Kontenjan 1 başvurusu ve kontenjan 2 başvurusunu bir arada yapmak mümkündür.

  • Bir eğitim programına giriş için başvurduğunuzda yedek bir başvuru yapmanıza da izin verilir.

  • Aynı eğitim programı için birçok yere başvurursanız, her bir eğitim kurumuna ayrı ayrı başvurmalısınız.

  • Sadece bir tane teklif alacaksınız.

  • Son başvuru tarihi olan 15 Mart öğle 12.00’dan sonra tercih listenizdeki öncelik sıralamanızda 5 Temmuz öğle 12.00’a kadar değişiklik yapabilirsiniz.

  • Eğer kabul edilirseniz, eğitim programına kayıt yaptırmak istediğinizi bildirmeniz gerekir.

Başvuru yaparken, başvuru için ne yapılması gerektiğine ve gerekli adımlara dair bilgileri alacaksınız.www.optagelse.dk sitesinde adım adım başvuru işleminin ayrıntılı tarifinden oluşan bir yönerge bulacaksınız. Kabaca bilginiz olması açısından başvuru işlemine başlamadan önce lütfen yönergeyi okuyunuz.

Belge ve Ekler

Her bir başvurunuza ilgili ve gerekli belgeleri eklemeniz önemlidir. Başvurunuz kontenjan 1’den veya kontenjan 2’den de olsa lise diplomanızı ya da değerlendirme sınavlarınızı her bir başvurunuza eklemeniz gereklidir.

optagelse.dk sitesinde her bir başvurunun yanında bulunan “Belgeler” sekmesindeki kutucuğa tıklayarak başvuru belgelerinizi yükleyebilir veya ekleyebilirsiniz. Son başvuru tarihinden sonra eğitim kurumunun verdiği süre içerisinde belge ekleyebilirsiniz. Örneğin eğer 15 Mart’tan sonra liseyi bitirmişseniz lise diplomanızı ekleyebilirsiniz ya da bu, kontenjan 2 ile alakalı 15 Mart’tan sonra tamamlanmış bir faaliyet belgesi olabilir. Eğitim kurumunun son başvuru tarihinden sonra tamamlanan faaliyetleri değerlendirmeyi kabul ettiğinden emin olmalısınız.

Eğer kontenjan 2’ye başvuruyorsanız, başvurunuzdaki değerlendirilmesini istediğiniz niteliklerinizi belirtmelisiniz.  www.optagelse.dk sitesinde bunu yapabileceğiniz bir alan mevcuttur.

Kontenjan 2 başvurunuz, sanal başvurunuza ilgili evrakların eklenmesiyle belgelenmelidir. Eğitim kurumunun web sitesinden gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bilgi edininiz.

Bazı eğitim kurumları tarafından kontenjan 2 başvurusunun bir parçası olarak motivasyon mektubu istenir. Eğitim kurumunun web sitesinden başvuru yaptığınız eğitim programı için bunun gerekli olup olmadığını öğreniniz. Durum her eğitim kurumunda farklılık göstereceğinden yönergeleri dikkatlice okuyunuz.

Muafiyet

Muafiyet istemek için sebepleriniz olabilir. Eğer muafiyet istiyorsanız başvuru yaptığınız eğitim kurumuyla iletişime geçmelisiniz. Bunun mümkün olup olmadığıyla ilgili bilgi almak için olabildiğince çabuk iletişime geçin.

Her bir eğitim kurumu için ayrı ayrı muafiyet istemelisiniz. Her eğitim kurumunun sitesinde muafiyet isteme hakkında bilgi bulunmaktadır.

Yedek

Bir eğitim programına giriş için başvurduğunuzda, yedek bir yer için de başvuru yapma izniniz vardır. Bu sınırlı sayıda öğrenciden oluşan öncelikli bekleme listesidir. Eğer yedek listesine alınırsanız, eğitim kurumu temmuzdan ağustos ortasına kadar olan süre içerisinde bir iptal alırlarsa sizi kabul edecektir. Yedek listesinde olmak, iptal sayısına bağlı olduğundan size aynı yıl içinde garanti bir yer sağlamaz. Ancak eğer kabul edilmezseniz sonraki yıl için önce onaylanmış bir kabul elde edersiniz.

Yedek listesine başvurmanın sonuçlarının lütfen bilincinde olunuz. Eğer bir eğitim programının yedek listesine kabul edilirseniz, kabul edilecek olsanız bile diğer alt öncelikli programlardan herhangi bir teklif alamazsınız. Bu yüzden, eğer yedek liste için başvurursanız ve kabul edilirseniz eğitiminize başlamak için bir yıl daha bekleme riskini alırsınız.

Yedek bir listeye başvurarak doğrudan bir programa kabul edilme şansınızı zayıflatmazsınız. Öncelikle doğrudan bir program için değerlendirileceksiniz, eğer bu mümkün değilse yedek konumundaki bir program için değerlendirileceksiniz.

Unutmayın! Eğer bir tanesine başvurursanız sadece bir yedek listeye kabul edileceksiniz.

Başvurunuza Cevap

30 Temmuz’da başvurunuza cevap alacaksınız. Sadece tek bir yerden cevap alacaksınız. Ya sizi kabul eden veya yedek listesine alabilen eğitim kurumundan mektup alacaksınız ya da yönetim makamından ret mektubu alacaksınız.

Eğer bir eğitim programından kabul mektubu alırsanız bu ilk, ikinci veya alt tercihlerinizden biri olsa da size bir yer teklif edebilen bir eğitim kurumu tarafından gönderilir. Tercih listenizdeki her bir eğitim kurumundan mektup almayacaksınız.

Ret mektubunda başvurduğunuz hiçbir eğitim programına kabul edilmediğiniz belirtilir. Kabul işlemleri tamamlandıktan sonra boşta eğitim yeri kalan programlardan birine başvurma ihtimaliniz olabilir. 30 Temmuz’dan itibaren www.fivu.dk sitesinde ilgili liste gösterilecektir.

Yerinizi Onaylama

Eğer kabul edildiyseniz eğitim programına kayıt olmak istediğinizi bildirmelisiniz. Aksi takdirde öğrenim yerinizi kaybedersiniz. Eğitim kurumları kayıt olmak isteyen öğrencilerin sayısını bilmelidir. Boş yerler yedek listesinde bulunan adaylara teklif edilecektir.

Cevabınızı ağustos ayının başlarında bildirmelisiniz. Belirli tarih ve prosedür, eğitim kurumundan alacağınız kabul mektubunda bildirilecektir. Tatil gibi belirli sebeplerden dolayı mektuba cevap veremeyeceğinizi düşünüyorsanız, bir arkadaşınıza ya da ailenizden birine sizin adınıza cevap vermesi için vekalet verebilirsiniz.

Yazın veya Kışın Başlama

Birçok yüksek örenim programının yılda bir tane eğitim dönemi vardır: Ağustos veya Eylül. Ancak, sınırlı sayıdaki eğitim programları ocakta ya da şubatta başlayan ek eğitim dönemine sahiptir. Başvurduğunuz eğitim programı için geçerli olup olmadığı her eğitim programıyla bağlantılı olarak www.optagelse.dk sitesinden görülebilir.

Başvuru süresi her durumda 15 Mart’ta sona eriyor. Eğitim kurumları öğrenim yerlerini düzenler ve kışın ya da yazın başlayacağına karar verir. Başvuru işlemleri esnasında başlamayı tercih ettiğiniz dönemi belirtebilirsiniz. Asıl kararı eğitim kurumu verecektir.

Ancak bazı eğitim kurumlarına hem kış hem de yaz için ayrı başvuru yapmak gerekir. Eğer o programlardan birine başvurursanız sadece belirli bir dönem için başvurmuş olursunuz.

Şikayet

Kabul işlemlerinde hatalar olabilir. Eğer başvurduğunuz bir programa kabul edilmediyseniz ve bir hata olduğu fikrindeyseniz şikayette bulunabilirsiniz. En kısa sürede -iki hafta içinde- eğitim kurumuna şikayet mektubu gönderebilirsiniz.

logo