DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

Oturma İzni - AB/AEA Üyesi Olmayan Vatandaşlar İçin

Danimarka'ya gelmeden önce, Danimarka'da eğitim görmek için AB/AEA üyesi olmayan bir vatandaş olarak Danimarka oturma iznine başvurmanız gerekecektir. İşte bilmeniz gerekenler

Creative smiling female student sitting on table

AB/AEA üyesi olmayan bir vatandaş olarak Danimarka’da eğitim görmek için Danimarka oturma izni alabilirsiniz.

Oturma izni almak için aşağıdakileri yazı ile kanıtlamalısınız:

  • Danimarka hükümeti tarafından uygun bulunan bir üniversite, yüksekokul veya kurumda bir yüksek öğrenim kursuna/ programına öğrenci olarak kabul edilmelisiniz.
  • Ya Danimarka yüksek öğrenim kurumu tarafından sunulan bir eğitim programını tamamlamalı ya da zaten ikamet ettiğiniz ülkede başlamış olduğunuz programın bir parçasına katılan bir ziyaretçi/misafir öğrenci olmalısınız.
  • İkametiniz süresince kendinizi finansal olarak destekleyebiliyor olmalısınız. Eğer bir öğrenim ücreti ödediyseniz kendinizi finanse edebileceğinizi belgelemek yerine birince sömestr veya yıl için öğrenim ücreti ödediğinizi belgelemelisiniz.(Lütfen dikkat: Danimarka’da yabancı öğrenciler genellikle devlet bursu veya yardımı almazlar. Eğer böyle bir yardım için yanlış bir iddiada bulunursanız oturma izniniz iptal edilebilir ve sınır dışı edilebilirsiniz.)
  • Eğitim dilini konuşabilmeli ve anlayabilmelisiniz ayrıca Danca, İsveççe, Norveççe, İngilizce veya Almanca dillerinden birine hakim olmalısınız.

Öğrenci oturma izni için nasıl başvuru yapılır

Danimarka oturma iznine başvurmak için bu başvuru formunu doldurun.

Başvurunuzu yaparken dikkatli olun. Yanlış doldurulan bir form başarı şansınızı tehlikeye atabilir. Bu süreç aşağıdaki gibidir:

  1. İlk olarak Danimarka’daki eğitim kurumunun bir temsilcisi başvuru formunun ikinci bölümünü dolduracak, gerekli belgeleri ekleyecek ve size gönderecek.
  2. Daha sonra başvuru formunun birinci bölümünü doldurmalı ve kendi destekleyici dokümanlarınızı eklemelisiniz.
  3. Ülkenizdeki en yakın Danimarka elçiliği ya da genel konsolosluğuna başvuru formunun tamamını gönderin. Bu form daha sonra işlenmek üzere Danimarka Göçmenlik Servisi’ne iletilir.

Önemli: AB dışından gelen bütün öğrenciler için biyometrik oturma izni kartı gereklidir.
20 Mayıs 2012 itibarıyla 18 yaş üstü bütün AB üyesi olmayan vatandaşların Danimarka oturma izni başvurularını gönderdiklerinde dijital olarak kaydedilmiş fotoğraf, parmak izi ve imzaları mevcut olmalıdır. 20 Mayıs 2012 tarihinden sonra biyometrik oturma izni için nereye başvuracağınıza buradan bakabilirsiniz (liste değişikliğe tabidir).

Dikkat: 1 Ocak 2011 itibarıyla oturma izni için ya da oturma iznini uzatmak için başvururken normal olarak bir işlem ücreti tahsil edilecektir.Ücretler hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.nyidanmark.dk adresini ziyaret edin.

Uluslararası ofis size yardımcı olabilir.
Danimarka oturma iznine başvururken yardıma ihtiyacınız olursa kabul edildiğiniz kurumdaki uluslararası ofisle iletişime geçin. Örneğin; ülkenizde biyometrik oturma iznine başvurmanız mümkün değilse onlar size yardımcı olacaktır. Tüm kurumlar için iletişim bilgileri.

Yararlı Bağlantılar

Danimarka’da oturma iznine nasıl başvurulur?
http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/studies/how_to_apply.htm