DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 43 64 57

info@danimarkaegitim.com

Portekiz'den Rita, Biyoloji

Rita

Konu: Biyoloji – Mavi baştankara kuşunun ötüşünde mikro coğrafi çeşitlilik, son yıl
Yaş: 22
Ülke: Portekiz
Burs: Erasmus

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

İskandinav ülkelerini çok beğeniyorum. Özellikle kültürü, güney Avrupa kültüründen çok farklı. Okuduğum üniversitenin de Kopenhag Üniversitesi’yle anlaşması olduğu için Erasmus bursuyla Danimarka’ya gelme şansım vardı.

Danimarka hakkında en sevdiğin şey ne?

İnsanlar çok cana yakın ve yardımsever. Her şey düzgün ilerliyor, trafik çok düzenli ve Danimarka çok güvenli bir ülke. Kopenhag başkent olmasına rağmen küçük bir yer gibi hissettiriyor. Güven ve sakinlik hissi veriyor. İnsanlar bebeklerini bile dışarıda bırakabiliyor. Eğer Portekiz’de polis öyle bir şey görse başınıza büyük iş açılır! Ayrıca bisikletleri de seviyorum.

Sosyal açıdan Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Laboratuvarda birçok Danimarkalıyla tanıştım. Dahası hem Danimarkalı hem de uluslararası birçok arkadaş edindim. Kendinizi ilk andan itibaren rahat hissedebileceğiniz, çok güzel bir yer.

Alanınla alakalı olarak Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Sağlanan olanakları seviyorum. Buraya ilk geldiğim andan itibaren kendi masam ve bilgisayarım oldu. Herkes çok cana yakındı. Ayrıca öğretmenlerle öğrenciler arasındaki ilişki de çok rahat. Bazen öğretmenler öğrencilere kek bile yapıyor. Onun dışında burada eğitim Portekiz’den daha esnek ve öğrencilerin daha fazla boş vakti var.

Danimarka’da seni en çok şaşırtan şey neydi?

Güney Avrupa’da İskandinavya insanlarının soğuk olduğuna dair bir algı var, ama bence burada herkes çok samimi ve yardımsever. Danimarkalılar yardım etmeyi çok seviyor.

Beni şaşırtan diğer şey de banyoların çok küçük olması. Tüm uluslararası öğrencilerin konuştuğu bir şeydi bu. Alışık olduğumuzdan çok farklı bir durum.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Burada sevmediğim hiçbir şey yok. Her şey çok düzenli. Örneğin; Fen Fakültesi’ne danışmanlık yapan İskandinav Aerobiyoloji Topluluğu (NAF), uluslararası öğrenciler için Louisiana’ya haftasonu gezisi veya Roskilde’deki Viking Müzesi’ne gezi gibi birçok kültürel ve sosyal aktivite düzenliyor. Ayrıca Danimarkalılarla geleneksel Danimarka yemekleri de düzenleniyor. Bunların hepsi çok iyi deneyimler.

İlk günden kişisel kimlik numarası aldım ve kütüphane gibi yerlere kolayca girebildim. Bunlar Danimarka’nın ne kadar etkili bir sistemi olduğunu ve her şeyin ne kadar hızlı ilerlediğini gösteriyor. Portekiz’de kimlik numarası almak aylar sürerdi.

Nerede yaşıyorsun?

Arkadaşlarımla birlikte bir dairede yaşıyorum. Önceden özel bir konaklama yerinde yaşıyordum ama Danimarkalı ve uluslararası arkadaşlarımla böyle güzel bir daire bulabildiğim için çok şanslıyım.

Haberler
Detay… Danimarka İngilizce öğretilen programlarda en yüksek yüzdeyi sunar Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Detay… Danimarka AB’deki En Büyük İkinci Ekonomiye Sahip Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Detay… Danimarka’da eğitim programlarından faydalanan uluslararası öğrencilerin sayısı oldukça fazla Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Daha Fazla Haberler…