DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

Sağlık Hizmetleri

Danimarka’da öğrenci olan ya da ikamet eden biri olarak, Danimarka sağlık sisteminden faydalanabiliyorsunuz. Bilmeniz gerekenler:

Danimarka sağlık sistemi, tüm vatandaşlarına eşit ve evrensel bir sağlık hizmeti sunar. Uluslararası bir öğrenci olarak, ağız ve diş sağlığı ve fizik tedavi hariç tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

İşte bilmeniz gerekenler.

Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi’ne Üyelik Gerektirmeyen Sigorta Kapsamı

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için

Danimarka Sağlık Yasası’na göre; Danimarka’da yaşayıp da vatandaşlığı olmayanlar, kaza, doğum, şiddetli hastalıklar ve kronik hastalıkların aniden kötüleşmesi durumlarında ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Diğer bütün hizmetler sizin tarafınızdan ya da sigortanız tarafından karşılanmak zorundadır.

Unutmayın:  Danimarka sağlık sistemi hastalık durumunda kendi ülkenize gitmeniz için gereken nakil ücretlerini karşılamaz.

AB ve AEA ülkelerinden ya da İsviçre’den gelen öğrenciler için

AB veya AEA üyesi bir ülkenin vatandaşıysanız ya da İsviçreliyseniz ve Danimarka’da 3 aydan daha az kalmayı düşünüyorsanız ve diğer bir AB ülkesinde resmi bir sağlık sigortanız varsa, Danimarka’da kaldığınız sürede bir rahatsızlığınız olduğu zaman Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızı (EHIC)kullanarak tüm hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Danimarka vatandaşlarına sunulan aynı sağlık hizmetlerinden yararlanacaksınız ve bu hizmetin karşılığı Avrupa Sağlık Sigortası Kartınız tarafından resmi sağlık sigortası servisinize yönlendirilecek.

Unutmayın: İskandinav ülkelerinden gelen öğrenciler, bu belgelerin hiçbirini göstermek zorunda değildir. Birleşik Krallık ’tan gelenler ise sadece pasaportlarını göstermek durumundadır.

Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi’ne Üyelik Gerektiren Sigorta Kapsamı

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için

AB veya AEA üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız ve Danimarka’da 3 aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, oturma izni almalı ve Nüfus İdaresi Sistemi‘ne kayıt olmalısınız. Bunları yaptıktan sonra, Danimarka’daki ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

AB ve AEA ülkelerinden ya da İsviçre’den gelen öğrenciler için

AB üyesi veya AEA üyesi bir ülkenin vatandaşıysanız ya da İsveçliyseniz ve Danimarka’da 3 aydan fazla kalmayı planlıyorsanız ve yaşadığınız ülkede resmi bir sağlık sigortanız varsa, Nüfus İdaresi Sistemi‘ne kayıt olduğunuz takdirde, Danimarka sağlık sisteminden faydalanabilirsiniz. Kayıt olmak için, E106 formunu, S1 belgenizi ya da sağlık sigortanız tarafından onaylanmış bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızı göstermelisiniz.

Nüfus İdaresi Sistemi’ne Nasıl Kayıt Olunur?

Sisteme kayıt olurken, Grup 1’de mi yoksa Grup 2’de mi sigorta yaptırmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor.
Grup 1’de genel pratisyenler ve uzman doktorlar tarafından verilen hizmet ücretsizdir. Ayrıca, gerektiğinde sizi uzman bir doktora yönlendirecek bir pratisyen seçmeniz isteniyor. Grup 2’deki sigortayı tercih ederseniz, belirli bir genel pratisyene bağlı olmayacaksınız fakat randevu alarak herhangi bir pratisyene ya da uzman doktora gidebileceksiniz. Fakat Grup 2’deki sigortanın sadece bir kısmı karşılanıyor. Danimarka vatandaşlarının yaklaşık %98’i Grup 1’de sigorta yaptırmayı tercih ediyor.

Danimarka Ulusal Sağlık Sigortası Kartı

Nüfus İdaresi Sistemi’ne kayıt olduğunuz zaman, ulusal sağlık sigortası kartı (‘Sygesikringskort’) sahibi olacaksınız. Bu kart, Danimarka’daki tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğinizin kanıtıdır; üstelik muayene olmaya gittiğinizde doktora, hastaneye ve reçeteli ilaç almak için eczaneye gittiğinizde kartınızı göstermelisiniz.

Kart; isminizi, adresinizi ve Danimarka Kimlik Numaranızı (Civil Personal Registration – CPR); doktorunuzun adını ve adresinin gösterir. Ayrıca; AB, AEA ülkeleri ve İsviçre’de yapacağınız seyahatler için 1 aylık sağlık sigortası sağlar.

Yararlı Bağlantılar

ACİL BİR DURUMDA 112’Yİ ARAYIN
Durumunuz acil değilse; hafta sonları, resmi tatiller ya da hafta içi saat 4’ten sonra nöbetçi doktorla iletişime geçebilirsiniz. Numara telefon defterlerinde ya da belediyenin internet sitesinde bulunabilir. Bu sitelere de göz atabilirsiniz: www.sundhed.dk or www.laegevagten