DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 43 64 57

info@danimarkaegitim.com

Seyahat ve Ulaşım

Uluslararası bir öğrenci olarak Danimarka’da seyahat etmekte hiç güçlük çekmeyeceksiniz. Toplu ulaşım gayet yeterli seviyededir ve Danimarka’nın konumu İskandinav ülkeleri Avrupa arasında bir geçit gibidir.

Avrupa’ya Geçit

Danimarka’nın konumu, kendisini İskandinavya ve Avrupa’nın geri kalanına açılan bir geçit haline getirmiştir. Örneğin Berlin sadece bir saatlik bir uçuş uzaklığındadır. Londra ve Paris’e ise iki saatten daha az bir sürede ulaşım sağlanabiliyor. Barselona, Roma, Viyana ve Prag da sadece birkaç saat uzaklıkta! Ayrıca Danimarka’nın boş zamanlarda ve tatillerde ülkenin güzel manzaralı sahili ve ulusal parklarını keşfetmenizi kolaylaştıran yüksek düzeyde bir ulaşım altyapısı vardır.

Danimarka’da Seyahat

Danimarka Jutland yarımadası ve 433 takım adadan oluşur. Yaşanan 72 adanın tümü feribot servisleri veya köprü ile bağlıdır. En büyük ve en kalabalık nüfuslu adaları ise Zealand ve Funen’dir.

Danimarka’nın, biri Funen ve Sealand’i (the Great Belt Köprüsü) birbirine bağlayan; diğeri ise Kopenhag ve İsveç’in bir şehri Malmö’yu (Öresund Köprüsü) birbirine bağlayan çok büyük iki köprüsü vardır. İkisi de Avrupa’nın en büyükleri arasındadır. Jutland ve Funen arasındaki köprü de (the Little Belt Köprüsü) dahil olmak üzere bu köprüler ayrıca diğer Danimarka adalarını birbirine bağlar.

Danimarka’nın karayolu ağı şuanda 1,111 km’ye ve demiryolu ağı da toplamda 2,667 km’ye ulaşmaktadır. Ve birçok şehre tren, otobüs veya feribotla ulaşabilirsiniz. Kopenhag, tamamen otomatik olarak 7/24 çalışan dünyanın en başarılı metro sistemlerinden birine sahiptir. Danimarka’da Kopenhag ve Billund en büyükleri olmak üzere birçok uluslararası havaalanı bulunuyor. Ayrıca Kopenhag, Aalborg, Aarhus ve Rønne şehirleri arasında yurt içi uçuşlar da bulunuyor.

STDK. CPH Airport2

STDK. Metro

STDK: DSB Train

Danimarka’daki toplu ulaşımında genel bir fiyatlandırma ve bölgelendirme sistemi kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki şu linklere tıklayın:

Yurt Dışından Ulaşım

Danimarka’nın doğusundan ulaşım
Büyük ihtimalle İskandinav Yarımadası‘nın en büyüğü olan Kopenhag Havaalanına uçacaksınız. Her yıl yaklaşık 9.691.000 yolcuyu misafir edebilen bu havaalanı, şehir merkezinin 8 km güneydoğusunda yer alıyor. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için çeşitli yollar kullanılabilir:

 • Tren: Üçüncü terminalin altında, havaalanı shuttle treninin ve şehirler arası trenlerin hizmet verdiği bir tren istasyonu vardır. Şehir merkezine ulaşım süresi: yaklaşık 12 dk. Ayrıca İsveç’in Malmö kentine trenler ve başkenti Stockholm’e yüksek hızlı trenler bulunmaktadır.
 • Metro: M2 hattı havaalanı ve şehir merkezi arasındaki ulaşımı sağlar. Şehir merkezine ulaşım süresi: yaklaşık 15 dk.
 • Otobüs: Movia 5A, 35, 36, 75 E, 96 N ve Gråhundbus 999 hatlarının tamamı havaalanından geçer. Jutland’a sefer yapan 888 numaralı otobüs de havaalanından geçiyor. Movia 2A otobüsü havaalanına yakın bir yerden geçiyor. Ayrıca İsveç’e giden uzun mesafe otobüsleri de mevcuttur.
 • Otomobil: Havaalanında 8,600 araçlık bir park alanı bulunuyor. E20 kara yolu havalananına kadar uzanmaktadır. 15, 16 ve 17 numaralı kavşaklar ise çıkış için en iyi yoldur.
 • Taksi: Şehir merkezine giden bir taksinin ücreti yaklaşık 200 00 Danimarka Kronu (27€) tutuyor. Varış süresi ise trafiğe bağlı olarak ise 15-20 dakika civarında. Bu yüzden metroyla seyahat en hızlısı ve en ucuz yoldur.

Toplu taşıma güzergahı için bakınız.

Danimarka’nın batısından ulaşım

Ülkenin batısı için ana havaalanı, Merkez Jutland’ın sadece 2 km dışındaki Billund‘dur. Havaalanından şehir merkezine ve Jutland’daki diğer şehirlere çeşitli yollarla ulaşılabilir:

 • Otobüs: Havaalanı için sefer yapan bir shuttle otobüsü vardır.

STDK. Mom on Christinia bike

Alternatif olarak Aarhus Havaalanı, Jutland’ın kuzeydoğusunda Aarhus şehrinden yaklaşık 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine farklı yollardan ulaşım sağlanabilir:

 • Taksi ile: Terminalin dışında hazır taksiler bulunuyor. Ücret yaklaşık 300 Danimarka Kronu (41€) ve yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor.
 • Otobüs ile: Havaalanı için sefer yapan bir shuttle otobüs servisi vardır. Ayrıca Ebeltoft ve Randers arasındaki 212 numaralı otobüs havaalanından geçiyor.

Feribotlar da Danimarka’dan Almanya, İsveç, Norveç ve Birleşik Krallık gibi ülkelere hizmet vermektedir.

Bisikletle Gezinme…

Danimarkalıların neredeyse tamamının bisikleti vardır. Küçük köy ve kasabalarda bisiklet en yaygın ulaşım şeklidir. Kolay, ucuz ve çevre dostu olması bisiklet sürmeyi araba sürmeye göre çok daha alternatif bir yol haline getiriyor. Sonuçlar gerçekten etkileyici.Yalnızca Kopenhag’da:

 • Bisiklet sürücüleri her gün toplamda 1,1 milyon km pedal çeviriyor! Bu mesafe Ay’a birkaç kez gidip gelmekle neredeyse eş değerde!
 • 350 km bisiklet yolu ve 40 km bisiklet park alanı rotası bulunuyor. Bu rota Danimarka’nın toplam uzunluğuna denk geliyor.
 • Kentin bisiklet altyapısı, yeşil dalgalar ve özel trafik düzenlemeleriyle tam bir sanat eseri.
 • Her üç insandan biri işe veya okula gitmek için her gün bisiklete biniyor.

Arabanızı Getirirken

Danimarka’ya yabancı kayıtlı bir araç ile geliyorsanız, arabanızı varışınızdan sonraki iki hafta içinde Danimarka’da kayıt ettirmeniz gerekir. Kayıt için ülkede kalma sürenize bağlı olarak iki seçeneğiniz var:

Eğer Danimarka’da 185 günden fazla kalacaksanız:

İlk günden aracınızı Danimarka’da kayıt ettirmeniz (ülkenize kayıtlı plakanızı Danimarka’nın plakasına değiştirmek) ve kayıt vergisi (nispi vergi (üç aylık) de ödenmeli) ödemeniz GEREKMEKTEDİR. Şu başvuru formunu kullanın: 21.033 EN.

Eğer Danimarka’da 185 gün veya daha az kalacaksanız:

Aracınızı kendi ülkenizin plakasıyla Danimarka’nın kayıt vergisini ödemeden kullanmak için başvuru YAPABİLİRSİNİZ. Şu başvuru formunu kullanın: 21.059 EN. Bu izin işlemine başvurma bedeli ise 400 Danimarka Kronu. Öğrenci olarak kayıtlı olduğunuzu kurum tarafından resmen bildiren belgeleri (başlama ve bitiş tarihleri ile birlikte kalacağınız süreyi gösterir olacak) talep üzerine göstermeniz gerekmektedir. Bu belge, istendiği takdirde vergi memuruna veya polise gösterilecektir.

Danimarka’nın sorumluluk sigortası gereklilikleri de dahil sigortanızın Danimarka içinde geçerli olup olmadığını kontrol edin.

 

Faydalı linkler

Ayrıca bakınız:
www.denmark.dk – Danimarka resmi internet sitesi
www.visitdenmark.com – Danimarka turist rehberi
www.visitcopenhagen.com – Danimarka’nın başkenti hakkında
www.visitaarhus.com – Danimarka’nın en büyük ikinci şehri hakkında
www.visitodense.com – Danimarka’nın en büyük üçüncü şehri hakkında
www.visitaalborg.com – Danimarka’nın en büyük dördüncü şehri hakkında