DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

Yaygın yemekler, şehir gezileri ve dil kafeleri için hazır mısınız?

Danimarkalı öğrenciler uluslararası öğrencileri hoş karşılamak için gönüllü olurlar. İşte Danimarka genelindeki okullara telefonla şöyle bir araştırma yaptığınızda elde edeceğiniz izlenim budur. Aynı zamanda birçok yabancı öğrencinin bu önemli çalışmaya kendilerinin de katıldığı açıktır.

Kopenhag’da- ünlü Yuvarlak Kale’den sadece on adım uzaklıkta- güneş Öğrenci Evi dışındaki kafe masalarının üzerini aydınlatır. Her gün makul fiyatta çok miktarda kahve, gruplar halinde sohbet eden ya da bireysel çalışmalara gömülmüş yüzlerce öğrenciye servis edilir. Uluslararası koordinatör Stine Agerbaek’e Öğrenci Evi’nin yabancı öğrencilere neler sunduğunu sorduğumuzda neredeyse nereden başlayacağını bilemedi:

“Şehir boyunca rehberli turlarla birlikte şehir gezileri düzenliyoruz. Danca, İngilizce, İspanyolca, Çince ve diğer dillerin konuşulduğu bir dil kafesi işletiyoruz. Çarşambaları sadece 25 Danimarka kronuna yemek yiyebileceğiniz bir şehir restoranına ev sahipliği yapıyoruz. Ve derneklerin, yabancı öğrencilerin ve konaklama, çalışma, sosyal hayat hakkında pratik bilgilerle yardımcı olabilecek diğer kişilerden sunumlar bulunduruyoruz.”

Birlikte çalışan 40 milliyet

Öğrenci Evi’nde kendi dilinizi konuşan veya yaşadığınız ülkeyi bilen biriyle karşılaşma olasılığınız gerçekten çok yüksek. Yaklaşık 40 milliyet, buradaki herkese harika bir öğrenci yaşamı yaratmak için birlikte çalışır.

Stine Agerbaek, “Yılbaşı, Aziz Patrick Günü ve diğer büyük bayramları kutlamaktan Doğu Afrika müziği çalmak için bir grup ayarlamaya kadar her şeyi yapıyoruz. Tüm etkinlik ve organizasyonlarımız gönüllülerin fikirlerine ve çalışma saatlerine bağlıdır. Bu tür halk çalışmaları Danimarka’da oldukça yaygındır. Dünyanın her yerinden öğrenci gönüllülerimiz bizim için büyük bir kaynaktır. Eğlenceli ve canlı uluslararası bir ortam yaratmak için yardım ederler.” diyor.

Mükemmel Uluslararası Ev

Danimarka’da öğrenci hayatı tüm milliyetlerin içinde kaynaşmış olduğu eriyen bir pota gibidir. Örneğin, yabancı öğrencilerin okulda siyasi öğrenci topluluklarına ve sosyal yaşama katıldığı Roskilde Üniversitesi. Kristian Brunn’dan öğrendiğimiz işte tam da bu. Kristian Brunn, kurul üyelerinden birinin Arjantinli olmasından ötürü toplantıların İngilizce yürütüldüğü öğrenci konseyinin başkanıdır.

Dünyanın her yerinde öğrencilerle küresel çalışmalar yapan Brunn, ”Ulussal parlamentonun veya üniversitenin yeni bir reform sunduğu her zaman onlara şöyle diyoruz: Yabancı öğrencileri unutmayın! Roskilde Üniversitesi’nde organizasyonel ve sosyal amaçlar için buluşma yeri olarak hizmet veren uluslararası mükemmel bir eve sahibiz. Birlikte Danimarka yemekleri yaptığımız yemek seanslarında büyük başarı sağladık.” diyor.

Danimarkalı arkadaşlar

Ülkenin başka bir kısmında VIA UC üniversite koleji mühendis, tasarımcı, öğretmen ve hemşireler yetiştirmektedir. Ana merkez bütün Jutland bölgesi boyunca yayılmış kırktan fazla programla birlikte Aarhus’ta bulunmaktadır.

VIA UC’ta öğrenci konseyi başkanı olan Palle Würtz şöyle açıklıyor; ”Yaklaşık 3500 yabancı öğrenciyi çalışma ortamlarının içine katmak için çabalıyoruz ve Danimarkalı arkadaşlar edindiklerinden emin oluyoruz. Yurtdışından öğrencilere sahip olmak büyük bir ayrıcalık çünkü uluslararası çevremizi genişletiyor ve bizlere yeni katkılarda bulunuyorlar.

Dünyanın geri kalanından bir ziyaret

Yasmin Davali, ülkenin tamamını kapsayan Danimarka Öğrenci Örgütleri Ortak Konsey’in başkanıdır.

Davali, ”Danimarka eğitim kurumları yabancı öğrencilere her zamankinden daha fazla öncelik tanımaktadır. Danimarkalı öğrencilerin yurtdışından gelen akran öğrencilere sıcak karşılamak için çaba sarf etmeleri gerçekten olumlu. Bugün, eğitim, araştırma ve geliştirme ulusal sınırlar içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla dünyanın geri kalanından buraya ziyaret için yolu düşenleri ağırlamak, işte bu harika.” diyor.

Danimarka öğrenci konseyleri ve öğrenci evleri bulun

Danimarka’nın dört büyük şehrinde öğrenci evleri bulabilirsiniz:
Aarhus: www.studenterhusaarhus.dk
Odense: www.studenterhus.dk
København: www.studenterhuset.com
Aalborg: www.studenterhuset.dk

Aynı zamanda diğer birçok eğitim kurumunda da öğrenci evleri bulunur. Örneğin; Roskilde Üniversitesi: www.studenterhusetruc.dk

Tüm eğitim kurumları öğrencilerin kendi çıkarlarını gözetmeleri için seçtikleri temsilci topluluklarından oluşan bir öğrenci konseyine sahiptir. Daha fazla bilgi için lütfen ilgili okulla iletişime geçiniz.

Haberler
Detay… Danimarka İngilizce öğretilen programlarda en yüksek yüzdeyi sunar Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Detay… Danimarka AB’deki En Büyük İkinci Ekonomiye Sahip Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Detay… Danimarka’da eğitim programlarından faydalanan uluslararası öğrencilerin sayısı oldukça fazla Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Daha Fazla Haberler…