DÜŞÜNÜN, EĞLENİN, AKTİF OLUN Danimarka’da eğitim tam anlamıyla sizin içindir. Sınırları aşma, kendinizi ifade etme, başkalarıyla işbirliğinde bulunma, eleştirel düşünceyle bakma ve yeni öğrenilen şeyleri yenilikçi çözümlere dönüştürme. Danimarka’da eğitim konusunda hırslı olun.

TEL. & WHATSAPP: +45 26 46 36 01

info@danimarkaegitim.com

Yumuşak Zemine İniş Yapmak, Danimarka’da Okumak

Danimarka eğitim kurumları uluslararası öğrencileri tanıtım haftaları, arkadaş ve temsilci programlarıyla, gezi ve sosyal aktivitelerle karşılar. İsveç’ten Danimarka’ya okumak için geldiğinde sıcak bir şekilde karşılanan Ulrika ile tanışın. Şimdi, o dünyanın her yanından gelen öğrencileri Danimarka’ya yürekten bir şekilde karşılamaya hazır.

“Çok eğlenceli. Ve önemli!”

Ulrika Boulund DTU’da , Danimarka Teknik Üniversitesi’nde, uluslararası öğrenciler için ‘arkadaş’ olarak atanmayı bu şekilde betimliyor. Kendisi öğrencilerin DTU’da ve Danimarka’da kendilerini evlerinde hissetmelerine yardım eden seksen arkadaştan biri.

“Dönem başlamadan önceki tanıtım haftasında, bölge ve ülke, DTU’da, Danimarka’da öğrenci olmak hakkında konuştuk. Kraliçe’nin diğer yerler arasından Amalienborg Şatosu’nda olan evine olan bir gezi turuna katıldık, Kopenhag’ı biraz daha iyi tanıdık ve her gece birlikte yemek yedik. Öğrencilerin tanıtım haftasını çok sevdiklerini söyleyebilirim,” diyor, teknik bioloji tababeti bölümünde okuyan ve Asya, Avrupa ve Birleşik Devletler’den sekiz öğrenciden sorumlu olan Ulrika.

İnanılmaz Bir Karşılamayla Karşılaştım

İlk dönem süresince arkadaşlar kültürel, sosyal ve öğrenim ile alakalı sorunlara yardım ediyor.

“Ve elbette durup sohbet ediyoruz, okulda birbirimizle karşılaştığımızda. Eğer bir soruları varsa, beni her zaman arayabilirler. Bence dünyanın her yanında okul arkadaşınızın olması harika.” diyor yirmi bir yaşındaki, memleketi İsveç’in komşusu olan öğrenci.

“Buraya okumaya geldiğimde ben kendim inanılmaz bir karşılamayla karşılaştım. Bu yüzden bir arkadaş olmak için kaydoldum, böylece bu deneyimi başkalarına aktarabilirim,” diye açıklıyor. Başka birçok Danimarka eğitim kurumları arkadaş öğrencilerin uluslararası öğrencilere – değişim öğrencilerinin yanısıra henüz okumakta olan öğrenciler için de- ‘yumuşak bir iniş’ yapmaları için yardım ettiği benzer düzenlemelere sahiptir.

Uluslararası Bir Çalışma Alanı

“Temsilcilerimiz değişim öğrencilerini çalışma alanına akademik ve sosyal olarak kaynaştırma çabalarında önemli bir rol oynuyor,” diyor Rie Snekkerup, Kopenhag İş Okulu Dekanı, CBS.

Ve öğrenciler temsilci olmak için hevesliler. Onlar için, dünyanın her tarafından arkadaş ve iletişim ağları kazanmak için bu bir fırsat.

“Öğrencilerimizin beşte birine yakını yurt dışından, ve biz bundan çok, çok memnunuz. Bütün dünyanın bize gelmesi, ve bütün bu öğrencilerin okulumuzun canlı, uluslararası eğitim alanı olmasına yardım etmeleri çok harika. Değişim öğrencilerine tam destek alanı – nasıl Danimarka sosyal güvenlik numarası alınır, nasıl kalacak yer bulunur, Danimarka’dan öğrencilerle nasıl arkadaş olunur- sunuyoruz,” diyor Rie Snekkerup.

Temsilcilerle Başarıyı Yakalamak

Herkes uluslararası öğrenciler istiyor, duyduğumuz kadarıyla.

“Kendi öğrencilerimizi yurt dışına yollayıp karşılığında uluslararası öğrenciler aldığımızda bu eğitimimizin kalitesini sağlamlaştırıyor. Sürekli olarak önerdiğimiz çalışma alanlarıını genişletmeye çabalıyoruz, ve temsilcilerimizle büyük mikarda başarıya ulaştık,” diyor Odense’de yer alan Güney Danimarka Üniversitesi (SDU) Baş Danışmanı Bo Kristiansen.

“Uluslararası öğrencilerimizle gurur duyuyoruz, ve onları kendimize çekmek için ve kendilerini mutlu hissetmeleri için çok çabalıyoruz. Temsilcilere ek olarak, karşılama resepsiyonları, kültürel etkinlikler ve Danimarka kültürüne tanıtımlar düzenliyoruz, ” diye açıklıyor DTU’nun Uluslararası İlişkiler Başkanı, Morten Overgaard.

Proje Çalışması ve Bir Sürü Bisiklet

Ama uluslararası öğrenciler tamamen pratik konular dışında- tam olarak neylerle tanıştırılıyorlar?
“Birçok uluslararası öğrenci onlardan akademik tartışmalara katılmalarını beklememize şaşırıyor.

Öğretmeninizle aynı fikirde olmamak ve öyle olduğunu söylemek, yapıcı bir tavırla söylediğiniz sürece tamamdır,” diyor DTU’dan Morten Overgaard.

“Danimarka genellikle gruba dayalı proje çalışmalarıyla tanınır. Bu beraber çalışmayı öğrenmek için bir tanıtım gerektirir, böylece yalnız çalışmanıza kıyasla farklı değerler ve farklı öğrenme çeşitleri yaratabilirsiniz,” diyor CBS’den Rie Snekkerup.

“Birçok kişi birçok sosyal derneğimize şaşırıyor. Değişim öğrencilerimizi üniversite dans klübüne götürdüğümüzde bu çok komikti,” diyor DTU’dan Ulrika Boulund ve ekliyor:

“Danimarka’da her yere bisiklet ile gideriz! Okula, işlerimize, kasabaya, her yere. Çoğu insan bisiklete binmesini biliyor, ama trafik kurallarını bilmiyor, bu yüzden polisten kuralları açıklayan bir el ilanı almak zorunda kaldık, ve şimdi herkes trafikte nasıl davranacağını biliyor.”

Haberler
Detay… Danimarka İngilizce öğretilen programlarda en yüksek yüzdeyi sunar Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Detay… Danimarka AB’deki En Büyük İkinci Ekonomiye Sahip Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Detay… Danimarka’da eğitim programlarından faydalanan uluslararası öğrencilerin sayısı oldukça fazla Perşembe, Temmuz 9th, 2015
Daha Fazla Haberler…